Ślub kościelny na nowych zasadach już w 2020

Już od 1 czerwca 2020 roku w życie wchodzą nowe zasady odnośnie rozmowy przedślubnej z przyszłą Młodą Parą w kościele. Nowe zasady mają zmniejszyć odsetek wniosków o unieważnienie małżeństw kościelnych.

Nowe zasady ślubu 2020r.

To właśnie ksiądz ma przygotować i podjąć decyzję o dopuszczeniu narzeczonych do ślubu kościelnego. Ksiądz będzie oceniał m.in. czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad.” I od teraz każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerym odpowiedziom. Do tej pory na większość pytań narzeczeni odpowiadali wspólnie. Odpowiedzi jedynie na kilka udzielają osobno.

Nowe zasady ślubu 2020r.

Ksiądz nie powinien ograniczać się do wypełnienia protokołu, ma także opisać sytuację narzeczonych. Osoby małoletnie, nawet jeśli otrzymają zgodę od rodziców na ślub, powinny być odwodzone od tak szybkiego zawarcia świętego związku małżeńskiego. Ksiądz może zadać pytanie o to, czy narzeczeni są zdrowi w aspekcie seksualnym (np. czy w grę wchodzi impotencja). Zmiana płci może być argumentem do nieudzielenia ślubu (chyba, że Kuria Rzymska zdecyduje inaczej).