Spinki do mankietow

Spinki do mankietów – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wydawałoby się, że wybór spinek do mankietów to nic prostszego – wystarczy wyszukać model, który się najbardziej podoba i po prostu je założyć. Ot nic bardziej mylnego! Obowiązują pewne zasady, które dokładnie pokazują nam, jak zapiąć spinki do mankietów, by wyglądać dobrze. Jest to jedna z nielicznych ozdób biżuteryjnych którą mogą założyć mężczyźni na wielkie okazje.

Oczywiście wybierając spinki do mankietów, musimy kierować się doborem odpowiedniej koszuli  do garnituru, która jest przygotowana tylko i wyłącznie  pod zapinanie spinek. Spinki a spinki.. – inaczej będą wyglądały spinki ślubne– zazwyczaj są one dużo bardziej eleganckie a także z akcentami pasującymi do stroju panny młodej – a zupełnie  inaczej spinki do mankietów, które zakładamy na co dzień. Jeśli stoisz przed organizacją wesela to zapoznaj się z tym artykułem i zaskocz wszystkich gości weselnych swoim ubiorem. Nawet tak mały element może wpłynąć na całokształt stylizacji.

Historia spinek w pigułce

Wielu mężczyzn  zastanawia się, jak prawidłowo zapiąć spinki do mankietów i z tego względu czasem po prostu rezygnuje z tego elementu stroju. Są one bardzo efektowne, a zapinanie ich do koszuli wcale nie jest takie trudne. Spinki do mankietów to specjalne  zapięcia wykonane z prostych lub metalowych biżuterii, które są wkładane w mankiety koszuli. Od początku średniowiecza wszystkie widoczne części koszuli były przyozdobione. Jako ciekawostka mankiety i kołnierz spinane były wtedy za pomocą kolorowych wstążek, a dopiero później guzików. W połowie XIX w. mankiety i kołnierze zaczęto  krochmalić, aby nadać im formalny wygląd.

Niestety szybko okazało się, że nakrochmalona bawełna staje się tak sztywna, że guziki po prostu nie spełniają swojej roli a wtedy pojawiły się spinki do mankietów. Początkowo były jednym z nielicznych elementów męskiej biżuterii, który był zarezerwowany  tylko i wyłącznie dla elit. Wszystko zmieniła jednak rewolucja przemysłowa, dzięki której spinki zaczęto produkować masowo. Teraz spinki wracają do łask i co raz częściej mężczyźni decydują się na ich zakup jako element biżuterii ślubnej.

Jak zapinać spinki do mankietów?

Podstawą wykorzystania spinek do mankietów w stylizacji jest posiadanie specjalnej koszuli. Może mieć ona mankiety francuskie, czyli podwójne, które są dłuższe a zarazem tworzą specjalne warstwy. Nie mają one dodatkowych guzików do zapinania po bokach koszuli, dlatego spinki pełnią ważną rolę. Zabezpieczają je aż cztery warstwy materiału. Aby odpowiednio zapiąć spinki do mankietów podwójnych, należy:

  • złożyć mankiet z wyciągniętym ramieniem tak, by upewnić się, że końcową krawędź mankietów można złożyć do tyłu tak by tworzyła ona gładką i równą powierzchnię
  • złączone strony mankietów wywinąć do zewnątrz.  Dwie otwarte krawędzie mankietu muszą przylegać do siebie bez żadnych fałd, a wewnętrzna warstwa powinna być dociśnięta do siebie. Otwory w materiale muszą do siebie idealnie pasować i przylegać.
  • Dociskając ramię do siebie, aby utrzymać złożone warstwy materiału i koszulę w miejscu, przełożyć spinkę przez otwór zewnętrznej warstwy materiału. Wykorzystujemy ozdobną część spinki tak, by była ona widoczna po zewnętrznej stronie. Zalecane jest, aby przytrzymać mankiet dwoma palcami tak, by nie powstały żadne fałdy na materiale. Materiał przewlekamy przez końcówkę spinki i w zależności od zastosowanego zabezpieczenia – zapinamy ją na mankiecie. Jeżeli chodzi o mankiet pojedynczy: wystarczy założyć koszulę i wybrać dla niej najlepsze spinki, które będą spójne z całą naszą stylizacją.
Jak zapinac spinki do mankietow

Rodzaje mankietów – jaki wybrać?

Mankiet jest bardzo ważnym elementem w każdej koszuli. Sprawia, że jest ona odpowiednio wykończona, a rękawy dobrze wyglądają na ręce. Najczęściej są one wykonane, podobnie jak kołnierzyki koszul, z nieco grubszych tkanin lub z podwójnej warstwy materiału, tak by utrzymać prawidłowy kształt. Mankiety występują z jednym guzikiem lub z dwoma ułożonymi poziomo – wtedy możemy łatwiej dopasować mankiet do grubości nadgarstka. Występuje kilka rodzajów mankietów do spinek, te najbardziej popularne z nich to pojedynczy i podwójny – bardziej elegancki. Mankiet pojedynczy stosowany jest w koszulach wizytowych, wieczorowych a także frakowych. Jest on zdecydowanie mniej problematyczny, wystarczy bez zawijania dopiąć do niego spinkę. Podwójny mankiet jest bardziej elegancki, ale i wymagający, stosowany w modzie ślubnej.

  • Mankiet pojedynczy – tradycyjny – to element koszuli mniej formalnej. Do takiej koszuli możemy dopasować  krawat lub muchę.. Nie nadają  się na bardzo oficjalne wydarzenia, takie jak np. ślub. Mankiety mają wiele fasonów, mogą być zaokrąglone, lub ścięte. Zazwyczaj mają jeden lub dwa guziki.
  • Mankiet podwójny – francuski – takie mankiety zapinamy na spinki. Są bardzo eleganckie dlatego łączymy je obowiązkowo z krawatem lub muchą. Idealnie nadają się na oficjalne okazje.
Rodzaje mankietow

Części spinek do mankietów

Spinki do mankietów to małe akcesoria ozdobne służące do łączenia mankietów, dodatkowej fałdy materiału na nadgarstku koszuli z długimi rękawami. Strona techniczna:

  1. Część ozdobna – to górna część spinki do mankietów, ozdobiona wzorem lub kamieniem szlachetnym
  2.  Słupek – to część, która przechodzi przez otwory mankietu i jest przymocowana do przełącznika

 Przełącznik – to dolna część spinki do mankietów, obracająca się o 90 stopni, aby zablokować się na miejscu i zapobiegać wyślizgiwaniu się spinki z dziurki w mankiecie.

Nosicie spinki? A może chcecie zacząć? Jeśli tak, to zapraszam na stronę https://giacomo.pl/  gdzie możecie obejrzeć interesujące Was modele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *