Ile kosztuje organizacja wesela 2021 – całkowity kosztorys wydatków

Ślub i wesele to nie lada wyzwanie organizacyjne ale i emocjonalne. Dla wielu par jest to istny sprawdzian cierpliwości, umiejętności wypracowania kompromisu ale także odnalezienia się w gąszczu ofert jakie rynek ślubny zarzuca narzeczonych. Dlatego często kierują się do nas konsultantów ślubnych po pomoc zarówno dla konsultacji jak i pomocy organizacyjnej. Para młoda musi liczyć się z wydatkiem od 500pln za konsultację do 8000pln za pełną organizację wesela. Pracujemy na różnych budżetach i w zależności od ilości zadań do wykonania wyceniamy usługę. Pomagamy na każdym etapie  przygotowań, radząc i pokazując możliwości na bazie przez lata nabytych doświadczeń. Jest nam łatwiej, potrafimy bowiem odróżnić profesjonalistów od amatorów, znamy rynkowe ceny, często też negocjujemy warunki umów z usługodawcami.

Ile kosztuje fotograf ślubny?

W szczególności ciężko przedrzeć się przez zróżnicowane oferty fotografów ślubnych i videofilmowców, ceny w ich przypadku to między 3 000pln a 15 000pln. Wiele zależy od doświadczenia, kreatywności i sprzętu jakim operują. Niezmiernie ważne jest, aby para poczuła flow z operatorem. Wszystkie emocje potem widać na zdjęciach, dlatego zawsze radzę aby nie oszczędzać na tych wyborach i korzystniej jest zmniejszyć koszty wesela przeznaczone na podziękowania dla gości czy dekoracje w kościele, który i tak jest zwykle bardzo strojny a przesunąć lub dołożyć do obrazów w formie zdjęć i klipu video, które będą z nami do końca życia.

Jak obliczyć koszt wesela?

Najprostszym wzorem na obliczenie kosztu organizacji wesela to: koszt menu w restauracji x ilość osób i ta suma x 2 (wszystkie koszty dodatkowe: florystka, kapela weselna, alkohol, atrakcje weselne, suknia ślubna, garnitur dla pana młodego itp.). Jest to oczywiście szacunek bo sukienka może kosztować 4 000pln ale i 15 000pln tak samo bukiety ślubne i dekoracje z kwiatów można zrobić skromniej za 5 000pln ale i 50 000pln.

Koszt menu weselnego

Koszt menu waha się od 230/os do 350/os i jest mocno zróżnicowane. Coraz więcej par decyduje się na menu serwowane co pozwala na więcej dekoracji w stole. Muszę dodać, że na przestrzeni ostatnich lat jest spory progres jeśli chodzi o ten aspekt, coraz więcej i chętniej narzeczeni celebrują posiłki, degustują wcześniej menu weselne które w dniu przyjęcia są okazją do wspólnego spędzenia czasu z najbliższymi. Podczas podawania poszczególnych elementów kolacji Para Młoda i goście przemawiają wznosząc liczne toasty co daje poczucie wspólnoty, wyjątkowości tej chwili. Uważam, że to niezapomniany i cudowny czas i cieszę się, że coraz rzadziej ścigamy się w jedzeniu byle więcej. Mamy już pełną świadomość co i jak ma być podane, jakie danie z czym smakuje lepiej, jest to bardzo budujące bo do niedawna pary zamawiały w ciemno to co oferuje lokal, bez pytań i degustacji.

Ile kosztują atrakcje weselne?

Często para marzy o licznych atrakcjach weselnych dla gości aby uatrakcyjnić ten wyjątkowy dzień . Odradzam ich zbyt duża liczbę, aby goście mieli czas potańczyć. Przykładowo pokaz fajerwerków trwa około 5 min a koszt może sięgać aż 5 tysięcy, natomiast popularna fotobudka to koszt od 1 000pln za 2 godziny. Każdy ma inne oczekiwania, budżet i marzenia. Dopasowujemy usługodawców do Pary szyjąc dla nich wesele „na miarę”. 

Ile kosztuje wesele na 50 osób lub 100?

W ostatnim roku większość przyszłych małżonków musiała zmniejszyć ilość gości ze względu na zalecenia sanitarne związane z Covid-19. Jak można się domyślać budżet takiego wesela nieco zmalał ale czy na pewno.. przeliczając na osobę w przypadku wesela na 50 czy 100 osób podsumowanie może być zaskakujące. Jedyna różnica to koszt za menu/gościa weselnego, ponieważ pozostałe wydatki są stałe jak: ubiór ślubny, obrączki, zespół, auto do ślubu, fotograf czy atrakcje weselne dla gości.

Organizacja ślubów za granicą

Coraz więcej mam zapytania o organizację ślubu i wesela za granicą, ponieważ w Polsce z racji pandemicznej sytuacji i licznych obostrzeń, a także niepewnej pogody narzeczeni chcą powiedzieć sobie „tak” na malowniczej włoskiej czy greckiej plaży jedynie w obecności bardzo bliskich osób. Rozumiemy to i jak najbardziej pomagamy w zorganizowaniu podróży, hotelu oraz niezbędnych formalności. 

Organizacja wesel od 6 czerwca 2021

Najnowsze wiadomości podają, że po 6 czerwca zostaną zniesione obostrzenia związane z limitem gości na weselach. Branża ślubna czeka na potwierdzenie tych informacji z niecierpliwością, ponieważ wymaga to to licznych przygotowań niemniej jednak budzi to nadzieję, że będzie można już wkrótce zorganizować duże,  huczne wesele bez limitu osób 😊 

Mamy za sobą bardzo trudny czas, spowity niepewnością, stresem, przekładaniem terminu wesela, często wielokrotnym! Wszyscy- zarówno pary młode jaki cała branża ślubna tęsknimy za powrotem do swobody w wyborach, aby móc dać upust naszej kreatywności spełniając marzenia. Już teraz zauważam, wzrost zainteresowania moją usługą na 2022 rok a nawet 2023 rok pojawiają się nowe zapytania z prośbą o ofertę czy konsultacje ślubne.

Koszty organizacji ślubu i wesela

Poniżej podaję szacunkowe koszty poszczególnych elementów (Źródło: Plannerka Agnieszka Nowak)

 • Wynajem sali weselnej w przypadku jeśli robimy wesele wynajmując obiekt plus teren otaczający: 8000-15000pln za dobę
 • Catering: 160-250 pln za osobę
 • Menu weselne w restauracji: 230-350pln
 • Florystyka ślubna: 5000-50000pln
 • Dekoracje (wynajem zastawy, mebli, tekstyliów, sztućców, napisy ledowe) 500-15 000pln
 • Ceremonia w Kościele: 500-1000pln
 • Zespół muzyczny / dj weselny / kapela weselna: 3500-15000pln
 • Fotograf ślubny: 3000-10000pln
 • Videofilmowiec: 4000-15000pln
 • Papeteria ślubna: 600-2000pln
 • Atrakcje weselne dla gości (barman, fajerwerki, iluzjonista, fotobudka, animacje dla dzieci): 1000-5000pln
 • Strój Panny Młodej: 5000-15000pln
 • Strój Pana Młodego: 3000-10000pln
 • Makijaż i fryzura ślubna: 400-700pln
 • Obrączki ślubne : od 2000pln
 • Samochód do ślubu: od 1000-3500pln
 • Słodki stół i tort: 3500-6000pln
 • Noclegi dla gości: 100-300zł/osoba
 • Podziękowania dla gości: 5-20pln/osoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *